Naše psíky


12.01.2018

– Našu nádhernú Meggy Zlatá fantázia, ktorá má skvelú a prispôsobivú povahu, sme vo veku 7,5 roka mesiac pred vianocami darovali rodine z Rožňavy, ktorá prišla o 15-ročného psíka z CHS Pod Borovú horu. Volali nám po dvoch týždňoch, že si zvykla a všetko je v poriadku.

– Dnes dotĺklo srdiečko zakladateľke našej chovateľskej stanice – rozumnej, poslušnej a úžasnej Yorike ze Shetlandú. Dožila úžasných 16 rokov, 6 mesiacov a 21 dní.


Psík Titán Black Zlatá fantázia

Dňa 24. 05. 2017 sa nám narodilo šteniatko – psík Titán Black Zlatá fantázia. Rodičmi sú o: Bandit z Ďáblovy studánky – Lundecock´s Watermark x Kimona z Ďáblovy studánky (CEA DNA carrier), m: Kiss me again KO-TO-RA – FLOWER POWER Fervidus x Rossy Gold Fatranský sen (CEA DNA clear).

Šteniatko po narodení

Šteniatko vo veku 3 dni

Rodokmneň


Narodilo sa šteniatko

Dnes sme zažili veľké prekvapenie. Narodilo sa jedno šteniatko, a to trikolórový psík. Kiss nás poriadne oklamala – taká okrúhľučká a dobre vykŕmená ešte „tlačila“ a tak sme ešte dlho čakali narodenie druhého šteniatka, ale márne…Mysleli sme, že splní náš sen o zlatej sučke a je nám ľúto, že sa tak nestalo. Kiss mala rodiť najskôr v sobotu a keďže na ultrazvuku sme sa dozvedeli, že šteniatka sú najviac dve, čakali sme rodenie až o týždeň. Ako prvorodička sa zachovala statočne a keď ju trošku usmerníme, získa skúsenosti do budúcna.


Klubová výstava Klubu chovateľov kólií a šeltií v Žiline

Klubová výstava Klubu chovateľov kólií a šeltií, ktorá sa konala v Žiline – anglická posudzovateľka Beaden Gwen – psík Cayenne Sněžný tygr v triede šampiónov získal V2, Res. CAC a krásny posudok:
3 a pol ročný pes, výborný plemenný typ, ideálna veľkosť s dobrou dĺžkou krku, dobrá výška a horná línia, dobrý hrudník, výborné zadné uhlenie, dobrý drive, dobrá vyvážená hlava, dobré umiestnenie očí, typický šeltiovský výraz, zaslúži si ocenenie šampióna.


Nové šteniatko

Je tomu už tri roky, keď sa v našej chovateľskej stanici narodili posledné šteniatka. S našou Meggy, s cieľom nechať si šteniatko pre našu chovateľskú stanicu, sme boli v Zlíne pri psíkovi Old Surehand Chancy Remus, dvakrát v Kroměříži pri psíkovi Be Happy z Barbořinského vršku a tiež sme boli v poľskom Pekielniku pri psíkovi Hadd Znad Antalovskiego potoka a z týchto štyroch ciest (aj z dôvodu nesprávneho výberu termínu na krytie sučky) sme šteniatka mali raz, aj to 2 mŕtvonarodené…

Priebežne sme oslovovali rôzne chovateľské stanice (hlavne v Čechách) s negatívnym výsledkom. Nakoniec sa nám pošťastila sučka znovu u pani Lucyny Zboralskej v chovateľskej stanici KO-TO-RA s krásnym menom Mama Mia KO-TO-RA. Veľmi pekne za ňu ďakujeme! Mama Mia KO-TO-RA má zdravotné vyšetrenia: MDR1 DNA – clear a CEA DNA – carrier.

 

s Yorikou ze Shetlandú – nar. 22. 06. 2001


Hľadá sa Flér

Keď sa nechce dariť: Flér nám prerástla! Pri meraní v októbri 2015 mala 39 cm (prihlásili sme ju na výstavu do Nitry 16. a 17.01.2016), v novembri sme namerali 40 cm a začali sme jej hľadať nového majiteľa a v decembri už mala výšku 41 cm!!! Nového majiteľa sme jej našli – mala žiť v Nemecku. Brat robí v Stuttgarte, a tak som ponúkla záujemcom, že na časť cesty im Flér podvezie a v deň „D“ cestovala do Stuttgartu s bratom a záujemcovia jej šli oproti (650 km). Stretnúť sa mali o 19.00 h. Adresu vedeli, mali fotku bratovho auta aj fotku jeho bydliska, teda všetko bolo presne dohodnuté. O 16.00 h zazvonil telefón a brat oznámil, že Flér mu pri venčení utiekla na benzínovej čerpacej stanici Benzina Kladruby aj s vodítkom….na to volali Nemci, že im to brat oznámil a už prešli 500 km!!! Hrôza!!! Taká rana!!. Flér naviac hárala, presnejšie, bol u nej vhodný termín krytia a vtedy je sučka zmätená…Hľadáme ju!


KISS ME AGAIN Ko-To-Ra

Mali sme dohodnuté šteniatko – sučku v českej chovateľskej stanici už od jej narodenia a chýbalo len tak málo, aby sme sa mohli tešiť z drobčeka – chýbalo zrealizovať jej prevzatie. Chovateľka najskôr zmenila dohodu a dva týždne pred odberom šteniatka požiadala o zaslanie zálohy, keď už bol dohodnutý termín odberu šteniatka (nebola jej poslaná…). Hovorí sa, že „čert nikdy nespí“ a tiež, že „smola nechodí po horách, ale po ľuďoch“ a je veľmi dramatické riešiť stratu peňaženky aj s dokladmi a zároveň zabezpečovať opravu starého auta pred blížiacou sa technickou kontrolou, keď ešte naviac známy opravár zmení dohodnutý termín opravy. To všetko pred odberom šteniatka. Riešenie týchto p roblémov chovateľka nedokázala pochopiť a ochota cestovať vlakom v snahe dodržať dohodnutý termín odberu šteniatka pre chovateľku nebola dostatočná. O šteniatko sme prišli a podľa chovateľky nie sme – „zcela ideálními páníčky“ – a bude čakať – „na tu správnou rodinu, která si jí zaslouží!“ – ……(????)

Na jednej strane smútok a na druhej radosť! Rana v srdci z nespravodlivého prístupu českej chovateľky bola zhojená 3-mesačným šteniatkom z poľskej chovateľskej stanice KO-TO-RA – prekrásnou KISS ME AGAIN Ko-To-Ra (CEA DNA clear), ktorá je teraz, spolu s Flér Gold Modrý dukát, našou nádejou v chove. Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré a v tomto prípade sa to potvrdilo. Vitaj u nás, krásavica! Vitaj, naša milá malá KISS!!!! Ďakujeme, pani Lucyna Zboralska za krásne šteniatko!


Šteniatka mať nebudeme

Dnes sme vyšetrením našej nádhernej Meggy Zlatá fantázia na sone (ultrazvuku) zistili, že šteniatka mať nebudeme. Pre pracovnú zaneprázdnenosť (dovolenka) sme ju nemohli ísť kryť v správnom termíne počas pracovných dní a cez víkend už bolo neskoro aj keď nakrytie prebehlo v poriadku. Krytie skvelým psíkom Be Happy z Barbořinského vršku budeme opakovať približne o pol roka, teda prichádza do úvahy mesiac október, resp. november. Tešíme sa na stretnutie aj s jeho úžasne pohodovou a ochotnou majiteľkou.


Cayenne Sněžný tygr na Národnej výstave psov vo Veľkej Ide

Veľká gratulácia!!!! Psík Cayenne Sněžný tygr dňa 04. 07. 2015 na Národnej výstave psov vo Veľkej Ide (pri Košiciach) od posudzovateľa Vladimíra Javorčíka (SK) získal ocenenie CAC, avšak výborný úspech dosiahol dňa 05. 07. 2015 na Medzinárodnej výstave psov vo Veľkej Ide (pri Košiciach) keď od posudzovateľky Váczi-Balogh Zsuzsanna (HU) získal ocenenie CAC, CACIB a BOS. Veľkou konkurenciou mu bol psík so švédskymi predkami Asan Prince z Ranče Freiher. Skvelé!